Nemzetközi szimpózium - beszámoló - 2019. július 5.

Időpont: 2019. július 5.
Helyszín: Szegedi Tudományegyetem, Testnevelési és Sporttudományi Intézet

A nemzetközi szimpózium résztvevőit Dr. Győri Ferenc köszöntötte és bevezetőjében méltatta a nemzetközi kooperációban megvalósuló kutatás fontosságát, abban a kontextusban, hogy a helytelen életmód következtében kialakult elhízás napjainkban Magyarországon és a környező országokban is egyre égetőbb probléma, hogy a túlsúlyos vagy elhízott állapot nem csak a felnőtt lakosság sajátossága, hanem a gyermekek körében is növekvő tendenciát mutat, ami hátrányosan érinti mozgásfejlődésüket, s előszobáját képezik a metabolikus szindrómának.

A projektben vállalt kutatási részletekről, eddigi eredményekről, tapasztalatokról Dr. Molnár Andor, szakmai vezető (Szeged) a projekt szakmai vezetője számolt be. Elmondta, hogy olyan iskolakezdő gyermekekkel kezdték meg a vizsgálatot, akik az óvodából újonnan kerültek be a közoktatásba, 1. osztályosként léptek be az országukra jellemző iskolai oktatási rendszerbe, a magyarországi mindennapos testnevelésbe, vagy Romániában, illetve Szlovákiában a heti 2 testnevelés óra rendszerébe.

Őt követte Dr. Viorel Petru Ardelean (Aurel Vlaicu Aradi Egyetem, Testnevelési és Sporttudományi Kar Sporttudományi Kutatóműhely, Arad, Románia), aki prezentációjában ismertette a projekt második mérési időszakának romániai tapasztalatait. Felidézte, hogy az aradi ISREIE 2019 nemzetközi konferencián a bemutatott szakmai anyag osztatlan sikert aratott.

A másik romániai partner (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Testnevelési és Sporttudományi Kar Sporttudományi Kutatóműhely, Kinezioterápia és Elméleti Tudományok Tanszék, Kolozsvár, Románia) részéről Dr. Boros-Balint Iuliana számolt be a projekt második mérési időszakáról, arról, hogy a munka során, a TGMD-2 tesztrendszer helyváltoztató és eszközkontrolláló feladatainak végrehajtása során mért összesített pontszámok, valamint az egészséggel összefüggő életminőség (HRQoL) vizsgálatára alkalmazott KidScreen-27 kérdőív gyermekeknek, illetve szülőknek szóló változatában elért összesített pontszámok korrelációanalízise milyen eredményeket hozott.

A szlovákiai mérésekről Dr. Dobay Beáta (Selye J. Egyetem, Pedagógiai Kar, Testnevelési és Sport Tanszék, Sporttudományi Kutatóműhely, Komarno, Szlovákia) Prof. Dr. Jaromír Šimonek (Konstantin Filozófus Egyetem Nyitrán, Pedagógiai Kar, Testnevelési és Sport Tanszék Sporttudományi Kutatóműhely Nyitra, Szlovákia) számoltak be. Ezt követően egy kerekasztal beszélgetés során szó volt a második mérési időszak nehézségeiről és kérdéseiről, valamint a következő mérési időszak tervezéséről. Az eszmecserét Dr. Molnár Andor vezette.

További cikkek

  • Hír
2022. február 28.
The effects of physical education on gross motor skills in 6-7 years old