Szakmai műhelymunka - beszámoló - 2019. 06. 13.

Időpont: 2019. 06. 13., 14:00 - 15:30
Helyszín: Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, Testnevelési és Sporttudományi Intézet (6725 Szeged, Hattyas u. 10., 4008-as terem)

A szakmai műhelymunka nyitányaként Dr. Molnár Andor, a projekt szakmai vezetője köszöntötte az egybegyűlteket. Elmondta, hogy a vizsgálat egy olyan longitudinális kutatás melyet az első évfolyamos diákok és szüleik körében végeznek el, majd az azt követő további két szemeszterben a méréseket megismétlik, mind a magyar, mind a román, mind pedig a szlovák oldalon. Ennek első lépéseként a szakmai vezető bemutatta az első fázis a hazai, romániai és szlovákiai eredményeik összehasonlító elemzését. A vizsgálatokat Magyarországon Szeged, Szlovákiában Nyitra és Révkomárom, Romániában Kolozsvár és Arad belvárosi általános iskoláiban végezték, testnevelés órákon, vagy a tanítóval egyeztetett más tanórák keretein belül. A szülők felmérésére keresztmetszeti vizsgálatot terveznek 2019 decemberében, szintén a fentebb felsorolt öt városban.

Ezt követően Nagy Ágnes Virág, szakmai megvalósító ismertette a menet közben elindult második vizsgálati fázis hazai méréseinek tapasztalatait. Elmondta, hogy a mozgáskoordináció mérésére szolgáló TGMD-2 mellett a gyermekek testsúlyának és összetételének meghatározásához továbbra is az első fázisban jól vizsgázott OMRON BF511 bioelektromos impedancia elvén működő, testösszetételt elemző készüléket használták, mely a bioelekromos impedancia módszerével méri a testösszetételt. A módszer lényege, hogy rendkívül gyenge (50kHz frekvenciájú, 500 μA-nél gyengébb) elektromos áramot vezet át a testen. A mérés elve, hogy az izmok, vérerek, csontok magas víztartalommal rendelkeznek, így jól vezetik az elektromos áramot, kicsi az elektromos ellenállásuk. Ezzel ellentétben a zsírszövet nem jó vezető, nagy az elektromos ellenállása. Ezen elv alapján nyújt betekintést olyan adatokba, mint a testzsír, zsigeri zsírok (%), a vázizomzat (%), a BMI (testtömegindex) és a nyugalmi anyagcsere.

Fintor Csaba, szakmai megvalósító a projekt második mérési fázisából származó hazai adatok digitalizálásáról, az adatfeldolgozásról és a statisztikai elemzésről beszélt. Elmondta, hogy projekt keretein belül elvégzett kutatás 1. altémájának eredményeit átlag±szórás, illetve variáció% formában kerülnnek bemutatásra,míg a 2. altéma eredményei százalék (fő) formában kerülnek prezentálásra.

A műhelymunka záró előadóiként Vári Beáta és Dr. Győri Ferenc, szakmai megvalósítók számoltak be az aradi ISREIE 2019 konferenciáról és projektmegbeszélésről, melyen az eddigi kutatási eredmények bemutatásra kerültek. Kihasználva a rendelkezésre álló időt az előadók ezt követően válaszoltak a felmerülő kérdésekre.

További cikkek

  • Hír
2022. február 28.
The effects of physical education on gross motor skills in 6-7 years old