Beszámoló - 2019. 09. 12.
Időpont: 2019. 09. 12., 14:00 - 15:30
Helyszín: Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, Testnevelési és Sporttudományi Intézet (6725 Szeged, Hattyas u. 10., 4008-as terem)
A regisztrációt követően Dr. Molnár Andor, szakmai vezető köszöntötte az egybegyűlteket. Köszöntőjében méltatta a közös kutatási célra létrejött nemzetközi kutatócsoport áldozatos munkáját. Bemutatva a projekt második mérési fázisának hazai eredményeit, hangsúlyozta, hogy a Magyarországon alkalmazott mindennapos testnevelés, mint rendszeres egészségfejlesztő testmozgás, feltehetően hozzájárul ahhoz, hogy a gyermekek testösszetétele, mozgáskoordinációja nagyobb mértékben fejlődjön, mint a szomszédos országokban alkalmazott, heti 2 testnevelés óra hatására, és ezáltal egy jobb minőségű életet élhessenek, de a jelenlegi, 3 féléves nyomon követési idővel kevés a szignifikáns eredmény, ezért már most látszik, hogy a projektet a zárást követően is érdemes lesz folytatni.
Fintor Csaba az adatkezelésért és feldolgozásért felelős szakmai megvalósító ismertette, hogy miként zajlott a projekt második mérési fázisából származó hazai adatok digitalizálása, feldolgozása és statisztikai analízise. A statisztikai elemzést Mann-Whitney U-teszttel, Bonferroni-teszttel és variáció% számításával végezték. A testösszetételi adatok, a motor fejlettségre vonatkozó adatok és az életminőség mutatói közötti összefüggések, egyenes vagy fordított arányosságok feltérképezéséhez korrelációvizsgálat történt.
Dr. Győri Ferenc kutató, szakmai megvalósító a projekt harmadik mérési fázisának hazai megvalósítására vonatkozó terveket ismertette. Közölte, hogy a három országban, fél év különbséggel háromszor ismételt lebonyolítással végzett kutatás mozgásfejlődési eredményeit a TGMD-2 tesztrendszer helyváltoztató (lokomotoros) és eszközkontrolláló mozgásokra (object control) vonatkozó feladataival kívánják regisztrálni. Az eredmények alapján valószínűsíthető, hogy egyes feladatokban mindhárom méréskor detektálhatnak különbségeket a nemzetközi kooperációban részt vevő országok eredményei között.
Ezt követően Dr. Molnár Andor, szakmai vezető a révkomáromi SPORT SCIENCE IN MOTION tudományos konferenciáról számolt be, ahol a nemzetközi kooperációban készült kutatás részeredményei bemutatásra kerültek. Végezetül a kutatócsoport tagjai válaszoltak az egybegyűltek kérdéseire.