Motoros képességek és a testösszetétel vizsgálata 6-8 éves gyermekek körében - Absztrakt
Szerző: Domokos Tímea
A vizsgálat célja, indoklása
Egy gyermek az iskolaajtón belépve kezd el szervezett keretek között ismerkedni a mozgással. Magyarországon heti öt testnevelés óra során sajátíthatják el a diákok a különböző készségeket és képességeket. Napjainkban fontos szerepet játszik a gyermekkori elhízás. Fontosak a gyermekek egészségközpontú vizsgálatai, hiszen, az ő állapotuknak a rögzítése visszaadja a növekvő generációk egészségügyi helyzetét. (Bartusné, 2019).
A kutatás során megfigyeltem a magyar gyermekek érési folyamatait, motoros teljesítményeik fejlődését és testösszetételük változásait.
Vizsgálati anyag és módszer
A kutatás során TGMD-2 tesztek és testösszetételi vizsgálatokkal mértük fel a gyermekeket három féléven keresztül három mérés alkalmával. Az első mérésen a TGMD-2 tesztek helyváltoztató feladataiban 161 fő, az eszközt kontrolláló feladatokban 147 fő és a testösszetétel mérésen 212 fő vett részt. A második mérésen a helyváltoztató és eszközt kontrolláló feladatokban is 227 fő, a testösszetétel mérésen 134 fővel dolgoztunk. A harmadik mérésen a helyváltoztató feladatokban 211 fő, az eszközt kontrolláló feladatokban 219 fő, a testösszetétel mérésen 176 fő volt jelen. A mérések során az eredményeket a gyermekek személyes adatlapján rögzítettük, melyek ezután elektronikus adatrögzítésre kerültek és az eredményeket matematikai és statisztikai módszerekkel elemeztem.
Eredmények
Az eredmények alapján konstatálható, hogy a gyermekek fejlődése az életkor előrehaladtával nem következett be. A mérések során a fiúk jobban teljesítettek a TGMD-2 tesztek eszközt kontrolláló feladataiban, a lányok pedig a helyváltoztatókban. A gyermekek együttesen többet fejlődtek az eszközt kontrolláló feladatokban, mint a helyváltoztatókban. Nincs számottevő különbség az elhízott/túlsúlyos BMI kategóriájú gyermekek és a sovány/normál testalkatú gyermekek TGMD-2 tesztjeinek eredménye között.
Következtetések
Következtetésként arra jutottam, hogy a reprezentatívabb eredmények érdekben a TGMD-2 tesztek mérésein alkalmazni kell olyan eszközöket, melyek segítségével objektívabb megítélés jöhet létre, továbbá, hogy a testösszetételt csak kisebb részeire (testzsír százalék, izommennyiség) szedve lehet kölcsönhatásba hozni a teljesítménnyel.
Kulcsszavak: motoros teljesítmény, testösszetétel, mindennapos testnevelés, TGMD-2